Tag Archives: Boşanma Davası Açmak Istiyorum

Ülkemizde genel anlamda boşanma davaları ispatın kolaylığı bakımından şiddetli geçimsizliğe dayanılarak açılır. Şiddetli geçimsizliğin ispatlanması taraflar için daha kolaydır. Ancak şiddetli geçimsizliğe dayalı dava açmanın da bir takım koşulları mevcuttur. Şiddetli geçimsizlik tarafların ortak evlilik hayatlarını çekilmez hale getirmelidir. Bu çekilmezlik hali her iki eş için de söz konusu olmalıdır.

Örneğin eşlerden birinin çok sosyal bir hayatının olması evlilikte bir boşanma sebebi değil iken, bu sosyal hayat sebebi ile ailesini ve çocuklarını ihmal etmesi, evine bakmamasına sebepse, sorumluluklarını yerine getirmesini engelliyorsa orada evlilik birliği temelden sarsılmış demektir. Hakim kendi kanaatine göre kararını verecektir. Kaldı ki hakim davayı illa boşanma ile sonuçlandıracak değildir, eğer çiftlerin bu problemleri aşacaklarına inanıyorsa, davayı reddedebileceği gibi ayrılık kararı da verebilecektir.

Hiç düşündünüz mü peki ayrı yaşadığınız eşiniz size boşanma davası açmış olabilir mi ? hakkınızda açılmış herhangi bir dava var mı öğrenmeniz artık çok basit 11870 Dava Sorgulama servisini aramanız yeterli. Ya da devam eden davanızla ilgili mahkeme günü,yeri,saati gibi bilgilere ulaşmanız mümkün.